Çalışanlarınızla İletişim Kuruyor Musunuz?

İş dünyasında başarı, birçok faktörün bir araya gelmesiyle elde edilir. Bunlardan en önemlisi ise etkili iletişimdir. Bir işletmede çalışanlarla açık, dürüst ve düzenli bir şekilde iletişim kurmak, iş ortamında güven ve bağlılık duygusunu artırır, üretkenliği ve verimliliği yükseltir.

Etkili iletişim ve kurum içi iletişim konusu en çok üzerinde durduğum konulardan oldu.

Hem iş yerinde hem ailede hem sosyal çevrede ve hem de eğer evliyseniz eşinizle, çocuklarınızla olan ilişkinizde çok kolaylaştırıcı bir güç etkili iletişim.

Bu nedenle iletişim konusunda adalet tanrıçası Themis’in terazisinde olduğu gibi bir denge söz konusu. Ailenize yaklaştığınız gibi beraber çalıştığınız çalışanlarınıza da aynı incelikle yaklaşabilmek kadar hassas terazi.

İletişim çağımızın en büyük yetkinliği bence. Bugün işletmenizde hangi çözüme ihtiyacınız varsa ilgilisiyle etkili iletişim kurmak en büyük adımdır.

Etkili iletişim;

  • Çalışan bağlılığını ve motivasyonu artırır.
  • İşyerinde güveni ve şeffaflığı sağlar.
  • Hataları ve gecikmeleri önler.
  • Üretkenliği ve verimliliği artırır.
  • Çalışanların fikirlerini ve geri bildirimlerini almayı sağlar.
  • Sorunları ve çatışmaları daha kolay çözmeyi sağlar.

İş hayatının stresi, kaygılar, beklentiler, değerler, sorumluluklar, sürekli hedefe odaklanmak gibi konular iletişimi aksaklığa sürükleyen sebeplerdir.

Çalışmalarınızı bir bilgisayar ile yürütebiliyor olsanız donanımını yükselterek, performansı artırabilirsiniz. Ama hala iş gücü insanlarla sağlandığından, insana dokunmak lazım.

Peki, İnsanların donanımı nasıl yükselir?

İş Hayatı= Aile Hayatı

Bu eşitliği yazmamı sağlayan bugüne kadar okuduğum kitaplar, çalışma hayatım, aldığım eğitimler ve marka olmuş şirketlerin vizyonu.

Ailede İletişim

Örneğin biraz çocuklarınızı düşünmenizi istesem, izin verir misiniz?

Uyku, yemek, hastalık, eğitim gibi sorumluluklar yıllarca ebeveyn ve çocuk bağının güçlü kurulamamasına sebep olabiliyor. Ancak çocukları sürekli büyüten ve geliştiren şekilde iletişim kurmaya devam ediyoruz.

Öte yandan insanların sorunları olduğunda, hastalandığında, kaygılandığında, ağladığında, itiraz ettiğinde, inat ettiğinde ve sizi en çok zorladıkları anlarda, aslında sizin anlayışınıza ve desteğinize en çok ihtiyaç duyduğu anlar olabilir.

Çocuklar dedik ya; aynı onlar gibi değil mi? Uykunun en tatlı zamanında ağlaması, en önemli işlerin olduğu gün ateşlenmesi, odasını toplamaması, derslerinde başarısız olması, arkadaşları ile kavga etmesi, ergenliği, evliliği.

İstediğiniz şeylere sürekli itiraz ediyorlarsa bilin ki, aralarda farkında olmadığınız bir şeyler olmuştur. Günlük koşturma telaşınız bunları fark etmenize izin vermez. Zaten iş hayatında bu yüzden kademeler vardır. Herkesle ilgili bilgi alabilmek, anlamak ve geliştirmek için yardımcılar (yöneticiler) vardır. Evde de çocuğa bakan bir babaanne, hala veya bakıcı vardır. Bu nedenle kendinize şu soruları sormanızda fayda olabilir.

Kaçırdığım bir şey var mı?

Neler oluyor?

Yapabileceğim bir şey var mı?

Böylece bu gibi basit sorular kaçırdıklarınızı size getirir ve duyarsız kalmamış olursunuz.

Toplantılar da toplanmak gibi ‘sohbet zamanları’ yaratmak önemlidir. Ama bir zorunluluk gibi değil, bir ihtiyaç gibi.

Kendini anlayabilen insan çevresindeki insanları anlar ve/ veya anlamaya çalışır.

Ateşi 39,5 olan çocukla konuşunca ateşi düşmediği gibi iş hayatındaki ateşlerde konuşunca düşmez.

Zamanımızı telaşla, kaygıyla ve öfkeyle değil de sevdiklerimizle, çalışanlarımızla, ailemizle paylaşarak geçirmek daha güzel değil mi?

O zaman enerji ortaya çıkar, iş birliği olur, takım iletişimi başlar.

Etkili iletişim, her işyerinin başarısı için kritik önem taşır. Çalışanlarla açık, dürüst ve düzenli bir şekilde iletişim kurarak işyerinde güven ve bağlılık duygusunu artırabilir, üretkenliği ve verimliliği yükseltebilirsiniz.

İş dünyasında çalışanlarla iletişim, her işletmenin başarısı için kritik öneme sahiptir. Etkili iletişim kurarak çalışanlarınızı motive edebilir, bağlılıklarını artırabilir ve işyerinde daha üretken ve verimli bir ortam yaratabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.