Koçluğunuzu Satabilecek Bir Biyografi Nasıl Yazılır?

Bir koçluk biyografisi yazmak oldukça karmaşık olabilir, belki henüz yeterli deneyiminiz veya referansınız yoktur. Bu yüzden yaptığınız şey hakkında konuşurken kendinizi güçlü hissedemeyebilirsiniz. Bazen deneyimli koçlar için bile bir biyografi yazmak göz korkutucu olabilir ve bu konuda ne yapacağınıza dair yardım arıyor olabilirsiniz.

MCC unvanına sahip Barbra Sundquist nasıl biyografi yazılacağına dair adımları belirlemiş. Belki bu podcast içeriği sizin de kendinizi anlatmanıza rehber olabilir.

BİRİNCİ ADIM: Doğru kelimeleri ve cümleleri kullanın. Dünyanın en iyi biyografisini de yazsanız, eğer kimse sizi bulamazsa değersizdir, bu yüzden ilk işiniz Google, Yahoo, Bing gibi arama motorları için doğru kelimeleri yazmaktır. Çünkü insanlar artık aradığı her şeyi internetten buluyor. 

Bir şirketiniz var ise şirketiniz için ayrı kendiniz için ayrı içerikler yazmalısınız. Bir hizmeti satın alacaklar genel de isimleri ararlar, şirketleri değil.

İKİNCİ ADIM: Müşterilerinize bilmek istediklerini söyleyin. Biyografinizi sizin ve deneyiminizin/kimlik bilgilerinizin bir biyografisi olarak düşünmeyi bırakın ve potansiyel müşterilerin sizin hakkınızda gerçekten bilmek istediği tek şeyi anlamaya çalışın.

“Bana yardım edebilir misiniz?” 

Çoğunlukla sizinle ilgili bilmek istedikleri ayrıntıları paylaşırlar. 

Benim gibi insanları anlıyor musunuz? 

Benim yerime geçtin mi? 

Benim gibi birine yardım ettin mi? 

Biyografinizde çok fazla alan varsa veya ikinci bir ‘bölüm’ sayfası varsa, kendiniz ilgili daha fazla ayrıntı ekleyin. Kısa bir biyografi ile başlamak istiyorsanız, insanlara en çok bilmek istediklerini söyleyin.

Örneğin “Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilirim”.

ÜÇÜNCÜ ADIM: İdeal müşteriniz için yazın. Genel bir kitleye göre yazmayı bırakın ve bunun yerine hedef kitlenizi belirleyerek yazın. Nasıl mı? 

En basit yol, mevcut bir ideal müşteriyi seçmek ve sadece onlar için yazmaktır. Bunu yapmadan önce, o müşteriye sizden koçluk almadan önce en çok ne bilmek istediğini sorun. Sonra onlara biyografinizi gösterip düşüncelerini sorun. Böylece tam olarak bilmek istediklerini öğrenebilirsiniz. Bu zorlayıcı geliyor mu? Yapabilirsin, çünkü en iyi müşterileriniz size minnettar olanlar olacaktır. Aynı zamanda geri bildirimleri ile sizi seven ve değer veren kişiler. Onlara bu fırsatı vermekten çekinmeyin. Ve başka müşterileri kaçırıyor endişesine girmeyin. Çoğu biyografiler, çok belirsiz oldukları için kimsenin dikkatini çekemez.

DÖRDÜNCÜ ADIM: Sihirli kelimeyi kullanın. Dikkat çekmekten bahsederken, dikkat çekmenin en basit yolu şudur: SİZ kelimesini kullanın. Çünkü beynimiz, kişisel olarak bizim için en uygun olana dikkati odaklayacak şekilde yapılandırılmıştır. Potansiyel müşterileriniz biyografinizde “siz” kelimesini gördüğünde, algısal olarak daha fazla dikkat eder. Bir düşünün: “siz” kelimesi muhtemelen şimdi dikkatinizi çekmiştir.

BEŞİNCİ ADIM: Özelleştirin. Bir biyografi tek başına yeterli olmayabilir, bu nedenle web sitenizi bir alışveriş sitesinden çok bir mesaj verici olarak düşünün. Müşterileriniz, sizi web sitenizde kendileri için önemli olan değerleri bulabilirse, sizinle canlı bir görüşme yapmadan bile sitenizden randevu oluşturabilirler. 

İlgilerini çeken ve ihtiyacı olan şeylerle ilgilendiğinizi belli edin., “İşte aradığım koçum” demelerini sağlayın.

ALTINCI ADIM: Merak yaratın. Metin yazarları, yazılan her cümlenin tek bir amacı olmasını söyler: Okuyanların bir sonraki cümleyi okumak istemesini sağlamak. Bunu yapmanın birçok yolu vardır: Potansiyel müşterilerinizin kendilerine sormaları gereken soruları sorun. Görsel imgeler kullanın. Duygusal kelimeler veya yüksek yoğunluklu kelimeler kullanın. Açık uçlu sorular ile iletişim kurmayı deneyin.

YEDİNCİ ADIM: Güven yaratın. Biyografi, müşterilerinizin sizi araştırmasına yardımcı olur. Bu yüzden biyografinizde tutarlı bir görüntü oluşturun. Bu aynı zamanda insanların sizi bulmasına da yardımcı olur. Uzmanlık bilgisi, unvan vb. gibi kimlik bilgileri potansiyel müşterileriniz için önemliyse, en önemli bilgilerinizi, eğitimlerinizi ve tecrübelerinizi ekleyin. Eğitim aldığınız koçluk okulları, mentor koçlarınız size avantaj sağlayabilir. Örneğin, bir koç arayan ve biyografinizi okuyan kişiler muhtemelen sizi ilk kez tanıyordur, bu nedenle koçluk hizmeti almak isteyenlerin bilmek isteyeceği şeyleri paylaşın. Öte yandan, web sitenizi ziyaret edenlerin sizin hakkınızda bilgi sahibi olabileceği şeyler paylaşın. 

(Kritik ipucu: Nitelikleriniz ve kimlik bilgileriniz hakkında yalan söylemek, imajınızı ve işinizi bozabilecek bir güvensizlik yaratır, bu nedenle sahip olmadığınız bilgileri paylaşmayın.)

SEKİZİNCİ ADIM: Bırakın başkaları sizin için satış yapsın. Çoğumuz kendimizi övmekten kaçınırız, ancak bizim için harika olan şeyleri gizlemek potansiyel müşterilerimize bir kötülüktür. O halde bırakın ikna işini başkaları yapsın. Günümüz müşterileri seçim yaparken diğerlerinin incelemeleri, derecelendirmeleri ve tavsiyesini dikkate alır. Biyografinize en iyi referanslarınızdan bazılarını ekleyin. Biyografinizin kısa olması gerekse bile, mutlu bir müşteriden kısa bir yorum eklemeyi deneyin. Koç sertifikası, ICF onaylı olduğu için, satışın bir kısmını sizin için yapmanıza da yardımcı olabilir.

DOKUZUNCU ADIM: Bulunması kolay olun. Müşterilerinizin SİZİ bulmasını istiyorsunuz değil mi? Her zaman web siteniz ve iletişim bilgileriniz güncel olsun. İnternette sizin ve web sitenizin bulunmasına yardımcı olur ve bu da potansiyel müşterilerin size ulaşmasına ve koçluğunuz ile tanışmasına fırsat yaratır. 

Bir iş telefonu numaranız olsun. E-posta adresiniz, iş adresiniz, sanal ofis şartlarınız her şey net ve belli olsun.

ONUNCU ADIM: Görülmesi kolay olun. Mümkünse kesinlikle bir fotoğrafınızı ekleyin. Şirket logonuzu çok fazla kullanmayın. Çünkü insanlar logolarla değil insanlar ile çalışır. En iyi fotoğraf, gülümsediğiniz bir fotoğrafınızdır. Genç ve güzel olmanız gerekmez, ancak çoğu durumda profesyonel görünmek en iyisidir. Fotoğrafınızı profesyonelce hazırlayın ya da bu konuda bir fotoğrafçı ile çalışın.

ON BİRİNCİ ADIM: Sizinle çalışmanın ne kadar kolay olduğunu müşterilerinize bildirin. Çoğu insan daha önce hiçbir koç ile çalışmamış olabilir. Doğal olarak bu konuda biraz kafaları karışık olabilir. Bu karışıklık içinde olan insanlar satın almazlar. Birkaç adımda çalışmanızı anlatın.

Örneğin, “Koçluk almayı düşünüyorsanız, online veya yüz yüze görüşme için benimle iletişime geçin. Koçluk hizmetinde hedefleriniz ve onlara nasıl ulaşabileceğiniz hakkında konuşacağız. Genellikle çok faydalı bir süreç oluyor. Daha fazlası için hemen bana ulaş.”

ON İKİNCİ ADIM: Müşterilerinize bundan sonra ne yapacaklarını söyleyin. 

Kritik bir adım. İnsanlara, sizinle çalıştıktan sonra ne yapacaklarını özellikle söyleyin. Satışta buna ‘harekete geçirici mesaj’ denir. Bunu bir yönlendirme değil, bir davet olarak düşünün. Sitenizi ziyaret etmeleri, bir form doldurmaları, e-posta göndermeli veya bir telefon etmeleri gibi düşünebilirsiniz.,

Hatta sadece iletişim kurmaları için onlara değerli bir şey teklif edebilirsiniz. 

Örneğin: 

“Ücretsiz tanışma görüşmesi için hemen bana e-posta gönderin”.

Koçluğu daha büyük kitleye ulaştırdığın zamanlara.

Sevgilerimle,

Kaynak: https://www.schoolofcoachingmastery.com/home

Leave a Comment

Your email address will not be published.