BİR AVUKATIN GÜNLÜĞÜ

Hukuk sektörü, birçok kişi için tatmin edici bir kariyer yolu sunabilir. Ancak, bu mesleğin seçimindeki heyecan, zamanla monotonluğa ve hayal kırıklığına yol açabilir. Uzun yıllar avukatlarla çalıştığımda ve son yıllarda yaptığım koçluklarda gördüğüm esnek çalışma saatleri, yüksek stres ve tatminsiz bir iş ortamı, birçok avukatın günlük yaşamının bir parçası haline geldiği. Bu bir monoton haline gelirse sizi bunaltır ve kıyı köşelere sıkıştırdığınız hayallerinizden uzaklaştırır.

Birçok avukat, benzer sorunlarla karşı karşıyadır:

  • Memnuniyetsizlik: Yasal değişiklikler, iş takibi gibi süreçler zamanla monoton hale gelebilir ve tutkunuzu ve motivasyonunuzu zayıflatabilir

  • Dengesizlik: Uzun çalışma saatleri ve yoğun iş yükü, iş-yaşam dengesini bozabilir ve kişisel yaşamınızı olumsuz etkileyebilir.

  • Tükenmişlik: Yüksek stres seviyeleri ve duygusal yük, tükenmişlik ve yorgunluğa yol açabilir.

  • Gelişim eksikliği: Aynı işleri uzun süre yapmak, kişisel ve profesyonel gelişiminizi engelleyebilir.

  • Yeteneklerinizi kullanmama: Yetenek ve deneyimleriniz, mevcut işiniz yüzünden tam olarak kullanılmıyor olabilir.

8 yıldır koçluk yapıyorum ve bu hizmetimin %80’i avukat ve hukuk bürosu yöneticilerine ait. Hedeflerine doğru ilerlemelerine ve kariyerlerinde bir fark yaratmalarına yardımcı olacak programlar sunuyorum. Çalışmalarımın sonunda aldığım geri bildirimler bu yazının gündemi oluşturdu.

Son zamanda aldığım geri bildirimler genellikle;

  • Verimlilik Artışı: Zamanımı ve enerjimi daha etkili yönetebiliyorum, yeni yetkinlikler geliştiriyorum.
  • Dengeli Yaşam: İş-yaşam dengesini kurarak ve sosyal hayatıma zaman ayırabiliyorum.
  • Motivasyon Artışı: Yeniden tutku ve motivasyon buldum.
  • Kişisel Gelişim: Güçlü yönlerimi keşfettim.
  • Kariyer Fırsatları: Yeni iş fırsatlarını yaratarak kariyer yolculuğuma devam ettim.

Gibi başlıklar altında toplandı.

Birçok avukat, eğitim ve koçluk programları aracılığıyla kariyerlerinde önemli değişiklikler yaptı ve daha tatmin edici bir iş hayatına geçti.

Yönetici avukat olarak çalışan bir müşterim çalışma saatleri, yüksek stres seviyeleri, değişmeyen imkanlar sonrasında tükenmiş ve birazda hayal kırıklığı yaşıyordu. Uzun yıllar birlikte çalıştık ve sonucunda mevcut işinden ayrılarak kendi bürosunu açtı. Zaman yönetimi, iletişim ve personel yönetimi gibi konularda çok iyi biliyorum demek yerine sürekli yeni beceriler geliştirdi. Ayrıca, kişisel değerlerini ve güçlü yönlerini keşfederek kariyer hedeflerini belirledi. Bu sayede, şirketlerin sözleşmeli avukatı olarak yeni bir rol buldu ve yetkinliklerini kendi markası için kullanabildi.

Bu hikâye çok tanıdık gelebilir, çünkü örneği oldukça fazla. Ancak bu bilince ulaşmayanda bir o kadar fazla. Koçluğun insanların kariyerlerinde nasıl bir fark yaratabileceğinin sadece bir örneğidir.

Belki sizde rutindeniz ve çok sıkıldınız ve hayallerinizin peşinde yeni bir maceraya atılmak istiyorsunuz, ama harekete geçemiyorsunuz.

Ücretsiz bir danışmanlık görüşmesi planlamak için bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Birlikte, kariyerinizde bir fark yaratabilir ve tutkulu olduğunuz bir işe geçiş yapabilirsiniz ya da işine yeniden tutku ile bağlanabilirsiniz.

Sonuç:

Uzun yıllar maaşlı çalışmak, tatmin edici bir kariyer yolu sunabilir. Ancak yoğun iş ortamı, zamanla monotonluğa ve hayal kırıklığına yol açabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey aslında açık ve net.

Ya bir yol bul ya bir yol aç ya da yolda çekil.

Leave a Comment

Your email address will not be published.